Primăria Capitalei montează camere care identifică și contorizează mașinile care se deplasează în intersecție, datele fiind transmise către Sistemul de Management al Traficului București. În prima fază se montează 15 camere, în total urmând să fie 85 de astfel de sisteme.
Premieră pentru şoferi şi poliţişti deopotrivă: de sărbători, drumurile aglomerate vor fi supravegheate şi din drone. Nu vor lipsi însă nici radarele care să îi tempereze pe vitezomani. Peste 8000 de poliţişti sunt mobilizaţi în perioada sărbătorilor.