Trump avertizează că va dezlanțui „Iadul” fără un acord și anunță o conferință de presă. Iranul respinge presiunile

Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc rapid, după ce Iranul a avertizat că orice noi atacuri americano-israeliene asupra infrastructurii civile vor fi urmate de represalii „mult mai devastatoare”. În același timp, în regiune sunt raportate noi atacuri cu rachete și drone, iar un raid aerian israelian asupra unui bloc rezidențial din apropierea Beirutului s-a soldat cu victime.

Șeful diplomației americane și ministrul britanic de externe au urmărit la București meciurile SUA-Iran și Anglia-Țara Galilor de la CM, transmise în paralel pe TVR1 și TVR2

Înalții oficiali din țările NATO, în frunte cu secretarul de stat american, Antony Blinken și ministrul de externe britanic, James Cleverly, au trăit emoții mari marți seara în București. Au urmărit meciurile SUA-Iran și Anglia-Țara Galilor transmise în direct, în paralel pe TVR1 și TVR2.

SUA nu renunță la sancțiunile împotriva Iranului

Americanii nu sunt dispuși să ridice sancțiunile impuse Iranului, cât timp Teheranul nu își respectă angajamentele privind programul său nuclear. La rândul lor, iranienii spun că nu pot exista discuții privind acordul nuclear din 2015, abandonat de fostul președinte Trump, tocmai din cauza acestor sancțiuni. Ca și când n-ar fi fost deja complicată situația, americanii au țintit milițiile pro-iraniene la frontiera Siriei cu Irakul, iar Israelul acuză Teheranul că i-ar fi distrus o navă în Golful Oman. A comentat acest subiect la emisiunea Lumea Azi Cătălin Gomboș, realizator la Radio România Actualități.

Ultima Oră

Cele mai citite