Proprietara unei clinici dentare din Suceava a fost reclamată la Colegiul Medicilor și la Poliție pentru că ar fi profesat ca medic, deși nu a terminat facultatea de stomatologie. Mai mult, ea ar fi făcut tratamente stomatologice chiar și unor copii.
Un albanez care practica stomatologia fără autorizație, în statul american Michigan, riscă să ia 4 ani de închisoare. Bărbatul are diplomă de dentist, dar în Muntenegru. Iar în Michigan nu a făcut demersurile necesare pentru a-şi echivala studiile.