Este anchetă în Vrancea după acuzaţii de fraudă electorală. S-ar fi întâmplat în comuna Măicăneşti. Sătenii s-au revoltat chiar înaintea începerii procesului de votare pentru că în mai multe secţii ar fi fost găsite ştampile cu urme de tuş. Mai mult, unele pachete cu buletine de vot ar fi fost desigilate.
MAI a primit 703 sesizări referitoare la fapte ilegale, care au legătură cu procesul electoral. Au fost constatate 133 de infracțiuni, pentru care sunt cercetate 102 persoane, a anunțat purtătorul de cuvânt al MAI, Monica Dajboc.
De la sfârșitul acestei luni, ștampilele nu mai sunt necesare pe documente oficiale. Statul promite chiar că îşi va sancţiona instituţiile şi funcţionarii care vor mai cere ştampile pe documente din luna august. Nici contractele şi înscrisurile încheiate cu autoritățile publice nu vor mai fi ştampilate.