stam acasa
A trecut o lună și jumătate de când pe teritoriul României s-a înregistrat primul caz de COVID-19. Zi de zi, lupta surdă cu un inamic redutabil a schimbat absolut totul. În spitale, medicii au devenit eroi, iar în casele fiecăruia dintre noi cuvântul coronavirus a devenit sinonim cu rănile izolării. Bilanțul este negru: peste 250 de oameni au pierdut lupta cu virusul, 5.467 de persoane au fost sau sunt pozitive, 265 primind diagnosticul în numai ultimele 24 de ore. Trăim cu speranța că vom căștiga lupta, însă semnele victoriei sunt... la săptămâni distanță. Până atunci putem învață însă din tot ce s-a întâmplat până acum. Laura Fronoiu a analizat evoluția epidemiei de coronavirus pe teritoriul țării noastre și ne arătă care sunt rănile lăsate de COVID-19 în România.
Plimbări în vreme de pandemie. Cu parcurile și mall-urile închise, tot mai mulți români descoperă împrejurimile locuinței
Numărul celor care se plimbă acum pe lângă casă a crescut în ultima lună chiar și cu 20%, arată un raport al celui mai mare motor de căutare pe internet. Mai puține drumuri fac și cei care mergeau des la cumpărături pentru aprovizionare.
Raport Google: Românii se plimbă mai puțin de la instituirea normelor privind distanțarea socială
Românii au renunțat la plimbările în parcuri și la ieșirile în oraș. O arată un raport Google despre modul în care oamenii înțeleg distanțarea socială.

