Sorina Pintea: Au fost găsite patru probe pozitive de stafilococ la Maternitatea Giulești. Tipul găsit nu are legătură cu cel de la nou-născuţi

Încă un copil născut la maternitatea Giuleşti a fost internat la Spitalul Grigore Alexandrescu din Capitală. Medicii suspectează că este contaminat cu stafilococ auriu, aşa cum s-a întâmplat cu alţi 4 bebeluşi care au venit pe lume acolo în ultima luna şi jumătate. Rezultatele preliminare ale controlului făcut de Direcţia de Sănătate Publică arată că 4 angajate ale Maternităţii Giuleşti au stafilococ. Autorităţile aşteaptă alte rezultate, pentru a vedea dacă există legătură cu îmbolnăvirea copiilor.

Trei copii internați cu stafilococul auriu, la Spitalul Grigore Alexandrescu

Încă doi nou-născuți suspectați de stafilococ auriu rezistent la antibiotice au ajuns la spitalul de copii Grigore Alexandrescu din Capitală. Bebelușii au venit pe lume tot la maternitatea Giulești. Acolo s-a deplasat și o echipă de monitorizare de la asociația pacienților care acuză conducerea spitalului de nereguli grave în ceea ce privește igiena. Reprezentanții maternității susțin însă că bebelușii au plecat sănătoși din spital.

DSP: De vineri se sistează toate internările în maternitatea Giulești. 11 angajaţi din secţia de Neonatologie sunt contaminați cu stafilococ auriu. 14 bebeluși bolnavi

Creşte numărul copiilor internaţi la spitalul Grigore Alexandrescu şi al celor contaminaţi cu stafilococ auriu. Se confirmă o posibilă sursă de contaminare. 11 angajați ai maternităţii Giuleşti sunt purtători de stafilococ auriu, potrivit Direcţiei de Sănătate Publică din Bucureşti. Se fac teste în continuare la spitalul Giuleşti. Situaţia de aici era cunoscută şi de autorităţi de cel puţin două săptămâni, când s-au limitat şi internările.

Ultima Oră

Cele mai citite