Sportivii români care au revenit în ţară încărcaţi de medalii de la Campionatele Europene din Germania, dar și de la alte competiții din Serbia ori Egipt au fost primiți la Palatul Victoria. Ceremonia specială a fost organizată în prezența premierului, la o săptămână după ce niciun oficial nu i-a așteptat la aeroport pe campionii reveniți de la Munchen. Premierul a anunţat că şi premiile în bani pentru sportivii medaliaţi în ultima lună vor fi majorate cu 50%.