Primii români au intrat în concurs la Jocurile Olimpice de larnă Milano-Cortina

Se scrie istorie la Jocurile Olimpice de larnă de la Milano după două zile de concurs. Și sportivii români au intrat în competiții, iar primele medalii au ajuns deja la cei mai buni dintre concurenți. Echipele Norvegiei și Italiei, țara gazdă, conduc în topul medaliaților. Pentru unii sportivi însă participarea s-a terminat prematur, la spital, în urma unor accidentări grave.

David Popovici, un model pentru tinerii sportivi. Părinții, nevoiţi să aloce sume consistente pentru antrenamente

Performanţele şi medaliile câştigate la Jocurile Olimpice de la Paris le dau noi speranţe copiilor aflaţi la început de drum în sport. Exemplul lui David Popovici îi inspiră pe cei mai mici să se înscrie într-un club sportiv și apoi să facă eforturi mari pentru a ajunge pe podium. Copiii au însă nevoie de susținere, inclusiv financiară, din partea părinţilor, care sunt nevoiţi să aloce sume consistente pentru antrenamente.
Jocurile Olimpice Paris 2024 / Sursa foto: Wikipedia

Alţi şase atleţi români s-au calificat la Jocurile Olimpice de la Paris

Şase atleţi români şi-au asigurat calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris în urma Campionatelor Naţionale desfăşurate în weekend la Cluj-Napoca, a anunţat Federaţia Română de Atletism pe pagina sa de Facebook: Andreea Taloş, Diana Ion (ambele la triplusalt), Alin Firfirică (disc), Alexandru Novac (suliţă), Florentina Iuşco (lungime) şi Rareş Toader (greutate).

Ultima Oră

Cele mai citite