Numai două spitale din Capitala au contracte cu firme private de pompieri. După incendiile de la Piatra Neamţ și Matei Balş, managerii unităţilor medicale încearcă să facă faţă cerinţelor impuse de legislatie pentru prevenirea situaţiilor de urgenţă. Au însă o mare problemă: lipsa banilor!
„Cocktail-ul” de anticorpi cu care a fost tratat de COVID preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, este folosit acum şi în România. După două luni de aşteptare, Institutul „Matei Balş” a primit undă verde de la Agenţia Naţională a Medicamentului să înceapă terapia experimentală. Spitalul din Bucureşti este singurul din Europa care participă la studiul clinic, potrivit medicului Adrian Marinescu.
S-au ținut momente de reculegere în mai multe orașe din țară pentru pompierul din Constanta răpus de COVID-19. Militarul avea 48 de ani și lucra că pompier din 2007. A fost recompensat de mai multe ori pentru faptele sale de conducerea ISU Dobrogea.
Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Matei Balș din Capitală funcționează la avarie și nu poate trata cazuri grave pentru că cei trei medici din secție sunt în concediu. Așa se face că, până săptămâna viitoare, în spital nu sunt primite cazuri care necesită ventilație mecanică, iar pacienții cărora li se înrăutățește starea ajung în alte unități de urgență. Ministerul Sănătății nu reușește să rezolve problema de ani de zile.