Franța relaxează de astăzi condițiile de izolare pentru cazurile pozitive COVID. Este o măsură luată pentru evitarea blocării unor sectoare ale economiei, o decizie care intră în vigoare în pofida unei situații sanitare care se agravează văzând cu ochii și care duce la supraaglomerarea spitalelor.
Președintele Franței promite accelerarea campaniei de vaccinare. A declarat că vor fi aduse mai multe doze atât în centrele de vaccinare, cât și în farmacii. În Franța se înregistrează o creștere vertiginoasă a infectărilor. Rețeaua de spitale s-ar putea confrunta cu un șoc violent luna viitoare, dacă nu se reușește stoparea fenomenului, a declarat șeful Federației spitalelor.
Franța reformează din temelii sistemul de sănătate. Ambițiile președintelui Emmanuel Macron vizează eforturi bugetare consistente - 3 miliarde și jumătate de euro pentru sănătate în următorii 4 ani. Are detalii corespondentul TVR la Paris, Mihaela Antoche.