Șeful statului a decorat mai mulți medici și spitale din țară, într-o ceremonie la Palatul Cotroceni. Șeful statului a precizat ca este vorba despre spitale care, în pofida greutăților din sistemul sanitar, oferă asistență de calitate și de medici care s-au făcut cunoscuți în străinătate datorita profesionalismului lor.