Apa s-a infiltrat în pereții Spitalului Județean de Urgență din Târgu Jiu, după ploile abundente din ultimele zile. Aparatele din Blocul operator au fost acoperite cu folii de protecție.
E criză de medici fără precedent la Târgu Jiu. Secţia de cardiologie a spitalului judeţean rămâne fără linie de gardă. Localnicii sunt disperaţi şi spun că vor muri cu zile dacă rămân fără specialiști la urgențe. Şi alte spitale din ţară se confruntă cu astfel de probleme. Ministrul Sănătăţii spune că e responsabilitatea autorităţilor locale. Dar ia în calcul şi măsuri care să-i atragă pe doctori şi către localităţile care nu sunt centre universitare.
Medicul pneumolog de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgu-Jiu care a refuzat să consulte o pacientă din cauza salarizării "necorespunzătoare" a fost sancționat: pierde 10 la sută din salariu în următoarele trei luni.
Situație gravă la Spitalul Județean de Urgență Târgu-Jiu. Un medic a refuzat să trateze o pacientă pe motiv că spitalul se confruntă cu lipsa de personal medical și pentru că salarizarea este necorespunzătoare. Situația a ieșit la iveală după ce medicul a scris aceste nemulțumiri pe foaia de observație a pacientei. Cazul este "extrem de grav", a apreciat ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea.