Ministerul român al Afacerilor Externe, mesaj după tragedia care a avut loc la un spital din Gaza: Toţi civilii trebuie protejaţi mereu. Dreptul umanitar internaţional trebuie susţinut

Ministerul român al Afacerilor Externe a transmis, miercuri, un mesaj în contextul exploziei care a avut loc la un spital din Fâşia Gaza, subliniind că civilii trebuie protejaţi mereu şi că responsabilitatea pentru acest atac trebuie să fie "stabilită în mod clar", potrivit Agerpres.

Liderii lumii au condamnat atacul asupra unui spital din Gaza soldat cu sute de morţi. Sute de manifestanţi au protestat în lumea arabă și în Europa. Hezbollah-ul libanez a făcut apel la organizarea unei "zile a mâniei"

Reacții internaționale la tragedia care a lovit spitalul din Gaza nu au întârziat să apară. Iordania a anulat summitul planificat pentru astăzi cu președintele american Joe Biden și mai mulți lideri arabi. Ministrul iordanian de Externe a declarat că întrunirea va avea loc atunci când "se va lua decizia de a opri războiul și de a pune capăt acestor masacre". La finalul vizitei de astăzi în Israel, Joe Biden urma să ajungă în Iordania pentru a discuta despre ajutorul umanitar pentru Fâșia Gaza. Președintele Autorității palestiniene, care urmă să meargă și el la această întâlnire, a decretat trei zile de doliu. Și de la vârful Uniunii Europene au venit reacții de solidaritate pentru victimele de la spitalul Al Ahli.

Ultima Oră

Cele mai citite