#eusuntromania Îngerul copiilor năpăstuiţi. Centrul de recuperare "N. Robănescu", visul împlinit al unui medic-OM: Liliana Pădure

Și-a dăruit viaţa copiilor pentru care un simplu pas sau un banal gest sunt, de fapt, o adevărată victorie. Pentru ei a reuşit să facă singurul spital de recuperare din România, cum rar găsești în Europa. Ea însăşi s-a născut cu o suferinţă care a ajutat-o să schimbe inimi. Vorbim despre Liliana Pădure, şefa Centrului de excelenţă "Nicolae Robănescu" din Bucureşti.

Spitalul Robănescu, singurul centru de recuperare pentru copii cu terapii revoluționare, nu are bani pentru extindere

Mii de copii care au suferit accidente, intervenţii pe creier sau la coloană ori cu paralizii cerebrale au nevoie ca de aer de recuperare medicală. Locurile sunt însă insuficiente și dotările, depășite. Prea puțini au șansa să ajungă la spitalul Robănescu din Capitală, un centru unic în România, desprins parcă din filmele SF, cu specialiști de top și aparatură de ultimă generație. Și asta pentru că spatiul este prea mic, iar banii pentru extindere lipsesc. Un reportaj în exclusivitate, realizat de Diana Brâncuș.

Primăria Capitalei face precizări legate de inaugurarea spitalului de copii Victor Gomoiu

Primăria Municipiului București aduce precizări legate de inaugurarea noului spital pentru copii "Dr. Victor Gomoiu" din Capitală: "Toate secțiile și compartimentele din vechiul spital au fost mutate în noua clădire, sunt dotate cu aparatură de ultimă generație și sunt funcționale încă din data de 23 aprilie a acestui an. Până la această dată, 45 de operații și 657 de internări au fost realizate în noua clădire a Spitalului Dr. Gomoiu, inaugurată ieri, în care lucrează 253 de cadre medicale".

Spital comparat cu un lagăr. Protest al mamelor în faţa Spitalului Judeţean Arad

"Parcă e un lagăr de exterminare", spune, plină de furie, o mamă despre Spitalul Judeţean din Arad. Şi se plânge de felul în care a fost tratat copilul ei, internat acolo. Şi nu este singura care spune asta. Dovadă că, în această după-amiază, mai multe mame au ieşit să protesteze în faţa unităţii medicale.

Ultima Oră

Cele mai citite