Botoșani: Stație ATI mobilă, nefolosită de două săptămâni

La Botoșani o unitate ATI mobilă stă nefolosită de două săptămâni deși secția de terapie intensivă a spitalului județean este supraglomerată. Și asta pentru că tirul în care se află secția ATI nu poate furniza căldură și nici oxigenul necesar. Este nevoie de o piesă vitală care va ajunge în Botoșani în 7 sau chiar 14 zile. Până atunci, tuburile de oxigen reîncărcabile sunt unica soluție.

În spitalul din Botoşani un bebeluș de o lună a fost diagnosticat cu noul coronavirus. Mama, testată negativ

Lupta cu noul coronavirus este departe de momentul deznodământului în România. Avem încă 141 de cazuri în ultimele 24 de ore, timp în care România a trecut într-o nouă etapă a relaxării. Chiar dacă avem peste 19 mii de îmbolnăviri, numărul celor externați îl depășește pe al celor nou diagnosticați. În spitalul din Botoşani un bebeluș de o lună a fost diagnosticat cu noul coronavirus. Nu însă și mama lui, a cărui test a ieșit negativ.

Ultima Oră

Cele mai citite