EXCLUSIV Românii din Spania își pun mari speranțe în relansarea turismului

Românii care trăiesc din turism în Spania își pun speranța în certificatul verde pentru a-și salva afacerile. Autoritățile au anunțat că documentul de călătorie va deveni funcțional din luna iunie. Turiștii vaccinați sau care au trecut prin boală nu vor avea nevoie de teste PCR, însă la sosirea în stațiuni vor fi întâmpinați cu restricții. Un reportaj semnat de corespondentul TVR Oana Dobrescu.

Spania: Dezastru în turism. Corespondență de la Oana Dobrescu

Turismul spaniol a început cel mai prost an, cu pierderi de miliarde de euro și doar 2 la sută dintre spațiile de cazare rezervate pentru Săptămâna Sfânta. Hotelierii își pun speranța în vaccin și negociază cu autoritățile emiterea unui certificat care să le permită turiștilor să vină în vacanță în ciuda restricțiilor de călătorie.

Madrid: Numarul turiștilor a scăzut cu 98%

Madridul luptă să supraviețuiască nu doar pandemiei, ci și crizei economice generate de lipsa turiștilor. Barurile, hotelurile, muzeele și magazinele, gata să primească în mod normal câteva milioane de clienți, au împărțit în iulie în jur de 50 de mii de turișți. Lipsa banilor i-a făcut pe mulți să-și amaneteze lucrurile, singură afacere care a prosperat în ultima perioadă.

Spania: Lipsa turiștilor a provocat un adevărat colaps economic

Situația financiară a Spaniei este din ce în ce mai îngrijorătoare. Patronatele din Horeca au anunțat că 13% dintre barurile, hotelurile și restaurantele din întreaga țară s-au închis din cauza pandemiei. Premierul speră să resusciteze economia țării cu ajutorul celor 140 de miliarde de euro de la Bruxelles.

Ultima Oră

Cele mai citite