spania turism
Rezervările de sfârșit de săptămână s-au dublat în Spania, iar străzile, terasele, muzeele și parcurile sunt din nou pline. De săptămâna viitoare, Spania va permite din nou intrarea străinilor din 10 țări aflate pe lista verde, iar din iunie orice turist vaccinat poate veni în vizită.
EXCLUSIV Românii din Spania își pun mari speranțe în relansarea turismului
Românii care trăiesc din turism în Spania își pun speranța în certificatul verde pentru a-și salva afacerile. Autoritățile au anunțat că documentul de călătorie va deveni funcțional din luna iunie. Turiștii vaccinați sau care au trecut prin boală nu vor avea nevoie de teste PCR, însă la sosirea în stațiuni vor fi întâmpinați cu restricții. Un reportaj semnat de corespondentul TVR Oana Dobrescu.
Spania: Dezastru în turism. Corespondență de la Oana Dobrescu
Turismul spaniol a început cel mai prost an, cu pierderi de miliarde de euro și doar 2 la sută dintre spațiile de cazare rezervate pentru Săptămâna Sfânta. Hotelierii își pun speranța în vaccin și negociază cu autoritățile emiterea unui certificat care să le permită turiștilor să vină în vacanță în ciuda restricțiilor de călătorie.
Șomaj și sărăcie în Spania. Numărul șomerilor a ajuns la 4 milioane, băncile de alimente au rămas fără rezerve
În Spania, numărul total al șomerilor a ajuns la 4 milioane. Zilnic, sute de persoane se aşază la rând pentru a primi mancare de la centrele sociale.
Spania şi Grecia insistă pentru introducerea unui certificat de vaccinare anti covid pentru relaxarea călătoriilor
Spania şi Grecia, două ţări europene a căror economie este puternic dependentă de industria turismului, insistă pentru introducerea unui certificat de vaccinare împotriva COVID-19 la nivelul UE, pentru relaxarea călătoriilor.
Madrid: Numarul turiștilor a scăzut cu 98%
Madridul luptă să supraviețuiască nu doar pandemiei, ci și crizei economice generate de lipsa turiștilor. Barurile, hotelurile, muzeele și magazinele, gata să primească în mod normal câteva milioane de clienți, au împărțit în iulie în jur de 50 de mii de turișți. Lipsa banilor i-a făcut pe mulți să-și amaneteze lucrurile, singură afacere care a prosperat în ultima perioadă.
Spania: Lipsa turiștilor a provocat un adevărat colaps economic
Situația financiară a Spaniei este din ce în ce mai îngrijorătoare. Patronatele din Horeca au anunțat că 13% dintre barurile, hotelurile și restaurantele din întreaga țară s-au închis din cauza pandemiei. Premierul speră să resusciteze economia țării cu ajutorul celor 140 de miliarde de euro de la Bruxelles.
Val de căldură africană în Spania. Aer greu de respirat, mai ales că masca este obligatorie inclusiv în spații deschise
Un val de căldură din Africa a făcut ca aerul să devină sufocant în Spania. Temperaturile au depășit 40 de grade, iar unele provincii au fost sub cod portocaliu și galben de caniculă. Oamenii au făcut cu greu față arșiței, mai ales că sunt nevoiți să poarte mască chiar și în aer liber.
Spania așteaptă turiștii de la 1 iulie. Românii care se întorc în țară trebuie să stea 14 zile în autoizolare
De mâine, toți europenii vor putea călători spre Peninsula Iberică fără restricții. Spania își redeschide granițele și pentru vecinii din Portugalia. Se deschid și hotelurile, care sunt acum pe jumătate închise, dar și alte atracții turistice. Detalii de la colega noastra Oana Dobrescu, corespondent TVR în Spania.

