soţii Nedea
În ultimii 10 ani, peste 14.000 de medici au plecat din ţară, mulţi chiar în timpul rezidenţiatului. Statisticile arată că, la fiecare 6 ore, un specialist român a decis că nu mai poate profesa în ţară. În timp ce România a devenit ţara cu cei mai puţini medici din Uniunea Europeană, raportat la numărul de locuitori, doi profesori din judeţul Iaşi pregătesc medici pe bandă rulantă. Gratis.

