soferita alcoolemie
Unul dintre muncitorii din Iași care au fost răniţi în accidentul rutier din noaptea de joi spre vineri de o şoferiţă aflată sub influenţa alcoolului are nevoie de sânge. Purtătorul de cuvânt al Spitalului "Sf. Spiridon", dr. Diana Cimpoeşu, a declarat astăzi că bărbatul în vârstă de 42 de ani este internat în stare gravă la terapie intensivă. El urmează să fie operat din nou, motiv pentru care este nevoie de sânge.
Femeia care a dat cu mașina peste un grup de muncitori, lovindu-i mortal pe 4 dintre ei, a fost arestată preventiv
Șoferița băută care a intrat cu mașina într-un grup de muncitori, la Iași, a fost arestată preventiv pentru 30 de zile.
Șoferița care a lovit mortal cu mașina două fete în zona Andronache din Capitală, trimisă în judecată. Avea o alcoolemie de 1,25 g/l alcool pur în sânge
Șoferiţa care a accidentat mortal, la finalul lunii februarie, două fete de 6 și 20 de ani, în zona Andronache din Capitală, a fost trimisă în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2. Ea este acuzată de ucidere din culpă şi de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe. Procurorii au stabilit că femeia de 57 de ani avea o îmbibaţie alcoolică de 1,25 g/l alcool pur în sânge.

