România, în declin demografic: Până în 2050 vom fi cu 17% mai puțini

Vom fi tot mai puțini de la un an la altul! România anului 2050 arată sumbru: foarte mulți bătrâni şi o populație în scădere cu 17 la sută făță de nivelul actual. Semnalul de alarmă e tras de Organizaţia Naţiunilor Unite, iar experțîi susțin că, fără mășuri urgențe, taxele vor crește, iar sistemul de pensii ar putea intra în colaps.

Ultima Oră

Cele mai citite