Alertă în județul Buzău. Autoritățile au luat primele măsuri pentru protejarea localităților de inundații. Hidrologii buzoieni au început încă de azi-noapte deversarea controlată a apei din lacul de acumulare de la Siriu.
Ploile abundente au lasat în urmă sute de gospodării și hectare de teren inundate. Cel mai rău a fost în județele Brașov și Covasna și pe drumul național 10. Apa a inundat o porțiune de șosea și mai bine de 12 ore nu s-a circulat pe acest drum. Două persoane din Harghita au fost salvate în ultimul moment din mașina luată de ape.