Sirienii din exil au ieșit în stradă de bucurie că au scăpat de Bashar Al-Assad. Mulți vor să se întoarcă acasă

Explozii de bucurie în rândul sirienilor din exil. În mai multe țări, în toate colțurile lumii, au ieșit în stradă, fericiți că Siria a scăpat de Bashar Al-Assad. Însă, în Europa, mai ales în Austria și Danemarca, mulți sirieni se tem că nu vor mai primi statutul de azilant politic. Austria a anunțat deja că oprește procesarea cererilor de azil și că va începe un program de repatriere.

Austria înregistrează mai puţine solicitări de azil spre finalul anului

Pe măsură ce 2022 se apropie de final, autorităţile austriece înregistrează o reducere semnificativă a numărului de solicitări de azil, care de la începutul anului şi până în noiembrie au depăşit 100.000 de cazuri, a informat luni Ministerul de Interne de la Viena, citat de EFE.

CONSTANȚA | Migranți sirieni găsiți lângă comuna Independența

Un nou transport ilegal de migranţi din Siria a fost oprit de Poliţiştii Gărzii de Coastă. Cei 8 migranţi, cu vârsta cuprinsă între 20 şi 25 de ani, au fost surprişi pe un câmp din apropierea localităţii Indepedenţa, din judeţul Constanța în timp ce se urcau în maşinile cărăuşilor, doi cetăţeni români.

Ultima Oră

Cele mai citite