Militarul care amenința că se aruncă de la etajul unui bloc din Timișoara a fost salvat. Negocierile au durat 24 de ore. Un alpinist de la ISU Banat a pus capăt situației de criză

Operaţiune de salvare spectaculoasă la Timişoara, unde un militar ameninţa că se sinucide. Ieşise pe geam și acolo a stat mai bine de 24 de ore. După toate încercările negociatorilor, familiei și prietenilor, un alpinist a pus punct operațiunii și a reușit să îl bage în apartament pe bărbat. Atenție, sunt imagini și informații cu puternic impact emoțional.

Negociere eșuată a polițiștilor. După două ore de discuții cu autoritățile, un tânăr s-a aruncat de pe o clădire și a murit

Mai bine de două ore, 7 negociatori au încercat, fără succes, să-l determine pe un tânăr de 23 de ani să nu se arunce de pe o clădire. Intervenţia autorităţilor ridică și semne de întrebare, mai ales că cei de la ISU Bucureşti nu au în dotare o saltea de salvare. Dar, spun aceştia, salteaua nu putea fi folosită în cazul de faţă. Tânărul a murit la scurt timp. Atenţie, sunt informaţii şi imagini cu puternic impact emoţional!

Şi-au pus capăt zilelor pentru că aşa cere un joc pe calculator. Guvernele din Moldova şi Rusia iau măsuri radicale

Jocul care ar fi împins la sinucidere peste 100 de tineri în Rusia provoacă îngrijorare şi în Republica Moldova. Există suspiciuni că, la Chişinău, doi adolescenţi ar fi fost determinaţi să facă acest gest extrem, după ce au intrat în joc. Autorităţile moldovene fac declaraţii vagi şi afirmă că sunt luate toate măsurile pentru a combate fenomenul. În Rusia, de unde a pornit jocul, a fost aprobat un proiect de lege care introduce răspunderea penală pentru instigarea minorilor la acţiuni periculoase pentru viaţă.

Ultima Oră

Cele mai citite