Sinistrații din Bilieşti, Vrancea, lăsați în voia sorții după viiturile devastatoare

Lăsați în voia sorții după potop. Așa se simt sinistrații din Bilieşti, județul Vrancea, după retragerea apelor care au lăsat în urmă prăpăd. La o lună după viiturile devastatoare, oamenii nu pot locui în casele pline de igrasie. Dar nici ajutoare nu au primit. Și spun că autoritățile i-au abandonat, iar comisiile de evaluare au subevaluat pagubele suferite.

Ajutoare uitate 11 ani în depozite. Materialele oferite de stat sinistraților în 2008, folosite acum de primării

Ajutoare pentru sinistrați uitate 11 ani în depozite. La Suceava, în urmă cu peste un deceniu autoritățile au primit din partea guvernului aproape zeci de tone de ciment și var care urmau să fie folosite la reconstrucția locuințelor grav avariate la inundațiile din 2008. Abia acum, edilii locali au găsit în sfârșit o întrebuințare pentru materialele de construcție, deși multe dintre ele au expirat de ani buni.

Ultima Oră

Cele mai citite