În Uniunea Europeană, între 2 și 4 milioane de oameni suferă de o afecțiune ciudată, care a fost exacerbată de pandemie: Sindromul Oboselii Cronice. În România nu există o estimare recentă, însă în Austria spre exemplu, numărul cazurilor variază între 20.000 și 80.000.