Cartele mai scumpe și salarii reduse temporar pentru angajați. Sunt scenarii luate în calcul de conducerea metroului în lunile următoare, pentru a evita intrarea în insolvență a companiei. Între timp, Metrorex vrea să reintre în posesia spațiilor comerciale controlate de sindicate și avertizează că începe evacuarea. Sindicaliștii spun că așteaptă deocamdată decizia instanței.
Metrorex va ajunge în insolvenţă dacă sindicatele nu acceptă fie o renegociere a creşterilor salariale, fie disponibilizări, întrucât veniturile companiei nu acoperă aceste cheltuieli, a declarat astăzi ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, în briefing-ul susţinut după şedinţa de Guvern.
Angajaţii Metrorex renunţă la greva generală. În urma negocierilor, sindicaliştii şi conducerea companiei s-au înţeles ca salariile să fie majorate cu 20 de procente.