"Nu am avut o pauză mai mare de 3 săptămâni în acest an" a analizat Simona Halep motivele unui sezon salvat de victoria istorică de la Wimbledon. Eliminată în grupe la Turneul Campioanelor, sportiva urcă o poziție și termină anul pe locul 4 mondial, după ce Svitolina a pierdut finala cu Barty de la Shenzhen.