Autorități fără explicații clare după ce s-a permis accesul pelerinilor din alte localități la racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva

Autoritățile din Iași nu pot explica de ce au cedat ieri, în zi de mare sărbătoare, și au permis ca pelerini din alte localități să vină să se închine la racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva. Asta în condițiile în care Guvernul a hotărât ca la astfel de manifestări religioase să participe doar cei din localitatea respectivă pentru a nu favoriza răspândirea noului virus.

Ministrul de Interne, Marcel Vela: Ridicarea restricţiilor la pelerinajul de la Iaşi, o decizie operativă, pentru a salva o situaţie care putea degenera

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a declarat, joi, că ridicarea restricţiilor în cazul pelerinajului de la Iaşi a reprezentat "o decizie operativă, pentru a salva o situaţie care putea degenera". Ministrul a explicat că activitatea ministerului pe care îl conduce presupune şi anumite decizii care se iau în funcţie de situaţia operativă concretă.

Conflicte la pelerinajul de la Iași. Racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva, scoase în curte, în Baldachin

A fost o zi plină la Iași, unde astăzi a fost prăznuită Sfânta Cuvioasă Parascheva. Racla cu moaștele păstrate în Catedrală de sute de ani a fost scoasă afară, pentru ca oamenii să se poată închina. Dar, printre rugăciuni, s-au făcut auzite și strigătele de nemulțumire a câtorva sute de persoane, care au protestat, pentru a șaptea zi consecutiv, față de decizia autorităților de a interzice pelerinajul pentru credincioșii veniți din afara orașului.

Racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva a fost scoasă din Catedrala Mitropolitană Iași

Peste 7.000 de crizanteme albe şi roşii decorează scena pe care astăzi Înalt Prea Sfinţia sa Teofan, mitropolitul Moldovei şi Bucovinei va oficia Sfânta Liturghie din ziua Hramului Sfintei Cuvioase Parascheva. Potrivit reprezentanţilor Mitropoliei numărul acestora va fi mai mic faţă de alţi ani tocmai pentru a se putea respecta normele de distanţare impuse de pandemie.

Fără măsuri de protecție, fără amenzi pentru protestatarii de la catedrala Mitropolitană Iași

În curtea Catedralei Mitropolitane din Iași, unii pelerini au uitat cu desăvârșire că suntem în plină criză sanitară și că România doboară record după record la numărul de persoane infectate. Oamenii legii au trecut cu vederea nerespectarea măsurilor impuse de pandemie și nu au dat nicio amendă. Manifestările dedicate zilelor Sfintei Cuvioase Parascheva au fost restrânse, iar sute de persoane au protestat după interzicerea pelerinajului.

Ultima Oră

Cele mai citite