Guvernul a aprobat, sâmbătă, Hotărârea privind pachetele de servicii şi contractul-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale, a medicamentelor şi a dispozitivelor medicale, tehnologiilor şi dispozitivelor asistive în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2021-2022.
De luna viitoare, ne vom putea trata în spitalele private și pe banii statului. Guvernul a aprobat ordonanță de urgență prin care pacienții asigurați la sănătate vor suporta doar o parte din costurile operațiilor, printr-o contribuție personală. În timp ce Executivul susține că este normal ca banii să urmeze pacientul, social-democrații acuză Guvernul Cîţu că deturnează banii publici.
Tot mai mulţi români plătesc pentru a primi îngrijiri medicale. O arată un studiu realizat în mediul urban de o firmă care se ocupă cu cercetarea de piaţă. Nu e de mirare! În jur de 1,5 milioane de români au abonamente private de sănătate. În 2020, jucătorii din domeniu estimează că cifra va ajunge la două milioane.
În oraşele din ţară sunt spitale şi clinici, dar în zona rurală oamenii sunt privaţi de servicii medicale elementare oferite de stat. Mediul privat a speculat acest dezechilibru şi a deschis cabinete şi laboratoare de analize în mai multe zone. Pacienţii sunt scutiţi astfel de drumuri lungi până în cel mai apropiat spital şi devin mai interesaţi de starea lor de sănătate.
14 September 2018, 20:58
Ultima Oră
22 June 2026, 17:04 (actualizat 22 June 2026, 17:08)