Un nou azil al groazei a fost descoperit în Voluntari. 26 de persoane ar fi fost nevoite să doarmă într-o seră improvizată, lipsite de mâncare și apă. Centrul funcționa ilegal, iar managerii au fost amendați

Încă un caz șocant iese la iveală în Voluntari, unde 26 de vârstnici și oameni cu dizabilități au fost salvați dintr-un alt azil al groazei, descoperit de autorități. Oamenii ar fi fost nevoiți să doarmă într-o seră, pe saltele mizerabile, în căldură, neîngrijiți, lipsiți de mâncare și de apă. Centrul Sfântul Andrei nu avea licenţă de funcţionare, iar managerii au fost amendaţi cu 10.000 de lei.

Aproape un milion de vârstnici din România trăiesc în singurătate. Voluntarii asociației "Niciodată Singur" le vin în ajutor

Fără familii, unii complet izolați din cauza bolii, seniorii României se simt mai singuri ca niciodată. Pandemia "i-a condamnat" la o viață dusă între patru pereți. Efectele izolării înseamnă boală și neputință. În sprijinul lor vin asociațiile non-profit, care trimit voluntari și ajutoare să le aducă o rază de bucurie.

EXCLUSIVITATE. Mesaj de la cel mai bătrân bărbat din România, al doilea din lume

Nici cele mai grele încercări nu i-au învins în peste un veac de viaţă. Iar acum îi încurajează pe cei mai tineri să depăşească criza care a oprit întreaga lume. Mai mulţi români trecuţi de 100 de ani le transmit oamenilor mesaje de speranţă. Printre ei este şi al doilea cel mai bătrân bărbat din lume, un bucureştean de peste 111 ani. Avem un mesaj şi de la cel mai în vârstă blogger de la noi, care a împlinit 101 ani chiar azi, de Ziua Tineretului. Diana Brâncuş a strâns aceste mesaje într-un material în exclusivitate!

Ultima Oră

Cele mai citite