Teribilism maxim. Doi tineri s-au filmat în timp ce făceau flotări şi echilibristică pe Crucea Caraiman, monumentul istoric din Munţii Bucegi, ridicat pentru a cinsti memoria eroilor căzuţi în Primul Război Mondial. Înregistrarea a stârnit reacţii controversate în mediul online.
Teribilismul face din nou victime, de data acesta la Botoșani. Un adolescent de 14 ani a ajuns în stare gravă la spital, după ce a căzut de pe un stâlp de la o înălțime de șase metri.
O aplicație care le permite utilizatorilor să depisteze cancerul pancreatic și alte afecțiuni printr-un selfie realizat cu ajutorul unui smartphone a fost realizată de o echipă de oameni de știință de la Universitatea Washington din Statele Unite și va fi prezentată în curând la o conferință internațională, informează agenția Xinhua.
Moda selfie-urilor periculoase mai face o victimă. Un băiat de 10 ani este în stare gravă după ce s-a urcat pe un vagon din Gara Buzău. Are arsuri pe tot corpul şi a fost adus cu elicopterul la Bucureşti.
Tragedie la Iași, după ce doi tineri de 17 ani, respectiv 18 ani, s-au electrocutat în timp ce încercau să își facă un selfie. Unul dintre ei a murit, iar celălalt este la spital.
Semnalul de alarmă e tras de chirurgii plasticieni de la Spitalul Grigore Alexandrescu din Bucureşti. Acolo, în mai puţin de două luni, au ajuns şase adolescenţi, cu vârste între 13 şi 17 ani. Toţi electrocutaţi după ce s-au urcat pe nişte vagoane.
Accident teribil în Teleorman. Se demonstrează încă o dată că atunci când vrei să îți faci un selfie trebuie să iei în calcul toate riscurile. De data asta, victimă a căzut un copil de trei ani. El a fost spulberat de o mașină.