În Mexic, astăzi este zi de doliu, după devastatorul cutremur care a lovit țara. Cel puțin 60 de oameni au murit și este încă un bilanț provizoriu. Comunități întregi din sudul țării au fost devastate și, în multe locuri, există temeri că ar putea fi oameni prinși sub dărâmături.
Cutremurul din Mexic a fost înregistrat şi de aparatele Institutului de la Măgurele. Pentru mexicanii care trăiesc în România au fost însă clipe de groază. Au stat ore întregi la telefon ca să fie siguri că părinţii, fraţii şi surorile lor au supravieţuit seismului.