Prima ședintă a Cabinetului Tudose. În atenție, accidentul de la Dâmbovicioara și fondul suveran de investiții

Guvernul condus de Mihai Tudose s-a reunit, vineri, în prima şedinţă la Palatul Victoria, după ce ieri a primit votul de învestitură în Parlament şi a depus jurământul în faţa preşedintelui ţării. Tragedia de noaptea trecută, în care au murit trei militari, când se întorceau de la aplicații, a deschis şedinţa. Membrii Guvernului au ţinut un moment de reculegere. Au convenit apoi să facă o analiză a dotărilor de care are nevoie Ministerul de Interne pentru a interveni în astfel de accidente.

Ședința de guvern s-a amânat pentru joi

La Palatul Victoria, premierul Sorin Grindeanu s-a văzut în imposibilitatea de a face o şedinţă de guvern. Miniştrii demisionari nu au vrut să participe şi au fost probleme inclusiv cu secretarii de stat. A fost un moment numai bun pentru Sorin Grindeanu și Victor Ponta, pentru că și-au continuat negocierile cu parlamentarii din coaliția de guvernare, pe care încearcă să-i convingă să nu voteze moțiunea de cenzură, a transmis Ionuț Gheorghe.

Premierul Sorin Grindeanu a anunţat că în următoarele zile Guvernul va pune Legea prevenţiei în dezbatere publică

Premierul Sorin Grindeanu a anunţat miercuri că Legea prevenţiei va fi supusă dezbaterii publice în zilele următoare. "În perioada imediat următoare, însemnând zile, vom supune spre dezbatere publică legea prevenţiei", a declarat Grindeanu după şedinţa de guvern. Declaraţiile integrale ale primului ministru pot fi urmărite în secţiunea VIDEO.

Ultima Oră

Cele mai citite