securitate
Traian Băsescu a declarat, joi, la Curtea de Apel București unde se judecă dosarul cu CNSAS, că nu a fost colaborator al fostei Securități, așa cum a susținut în repetate rânduri. „Trebuie să mă apăr”, a mai spus fostul președinte.
Probleme de securitate la WhatsApp: hackerii ar putea modifica mesajele
O firmă de cybersecurity spune că a identificat defecţiuni în aplicația WhatsApp, care ar putea permite hackerilor să manipuleze mesajele atât în conversațiile publice cât și în cele private, ridicând posibilitatea dezinformării răspândite de ceea ce la prima vedere par a fi surse de încredere, conform Mediafax.
Fața nevăzută a summitului european de la Sibiu. Măsurile de securitate au fost la cel mai înalt nivel
În Sibiu, capitala politică a Europei pentru o zi, măsurile de securitate au fost la cel mai înalt nivel. Sute de polițiști, jandarmi, ofițeri ai SRI și ai altor structuri de intervenție au fost mobilizați să asigure ordinea și protecția oficialilor europeni dar și a civililor. Până și aerul din centrul istoric, unde a avut loc summitul, a fost verificat să nu fie contaminat cu substanțe chimice periculoase. Urmăriți un reportaj de Cătălin Deacu.
George Ciamba: Zona Mării Negre nu funcționează ca la manual
George Ciamba, ministrul delegat al Afacerilor Europene, a declarat marți, la conferința MAS pe securitate, că zona Mării Negre nu funcționează ca la manual, iar faptul că alocăm mai mult pentru apărare nu înseamnă că se reduc amenințările, scrie Mediafax.
Noi căi spre Europa Centrală, creionate la summitul de la București: Cale ferată spre Gdansk, reabilitarea șenalului Dunării
Au fost creionate proiecte mari de infrastructură în cadrul Summitului Iniţiativei Celor Trei Mări. Cele mai importante sunt linia de cale ferată care să lege Constanţa de Gdansk, reabilitarea şenalului navigabil al Dunării şi finalizarea gazoductului BRUA. Ţara noastră sustine si inițiativa Poloniei - cea de realizare a autostrăzii de la nord la sud, cunoscută drept Via Carpatia. Iar şansele ca aceste construcţii să devină realitate sunt foarte mari, spun oficialii care au participat la Summit.
Summit de succes, dar cu contre politice. Inițiativa celor Trei Mări s-a încheiat cu o declarație pentru dezvoltare regională
Un summit de succes, în ciuda problemelor de politică internă. Așa rezumă președintele Klaus Iohannis cele două zile de discuții la nivel înalt în cadrul Inițiativei celor 3 Mari, care au avut loc la București. În vreme ce liderii invitați laudă proiectele economice comune adoptate la summit, premierul Viorica Dăncilă aruncă săgeți către șeful statului, pe care îl acuză că a politizat evenimentul.
Premierul Dăncilă: Summitul, politizat într-un mod lipsit de responsabilitate și de etică. Mă așteptam ca organizatorii să-și canalizeze energiile în implicarea tuturor instituțiilor
Primul ministru i-a criticat astăzi pe organizatorii Summitului Inițiativei celor Trei Mări, în cuvântul său de deschidere din ședința de guvern. Viorica Dăncilă a amintit că și Guvernul a prezentat 6 proiecte din domeniile Transporturi, Energie și Digital. Primul ministru: "Nu pot să nu remarc faptul că și această reuniune internațională este politizată într-un mod total lipsit de responsabilitate și de etică. (...) Mă așteptam ca organizatorii acestui important eveniment să-și canalizeze energiile în implicarea tuturor instituțiilor și aducerea la aceeași masă a celor care avem pârghiile să promovăm interesele României, astfel încât să dăm dovadă de unitate în fața partenerilor internaționali".
Șeful Comisiei Europene, Jean Claude Juncker: Investițiile nu au niciun sens în absența respectului pentru statul de drept
Mesaj categoric transmis la București de Șeful Comisiei Europene. Jean Claude Juncker a subliniat clar: Investițiile în Europa de Est nu au niciun sens fără respectarea statului de drept.
Concluziile Summitului "Inițiativa celor Trei Mări". Klaus Iohannis: Mă bucur că am reuşit să avem un Summit excelent, în ciuda dificultăţilor noastre de politică internă
Oficialii din cele 12 state participante la Summitul "Inițiativa celor Trei Mări" au adoptat o declarație care vizează dezvoltarea economică a regiunii prin rețele de transport, de energie și un sistem cibernetic mai sigur. Obiectivul Inițiativei este o colaborare mai strânsă cu Statele Unite ale Americii, a anunțat Klaus Iohannis.

