Maia Sandu a reafirmat la NATO angajamentul Republicii Moldova pentru pacea şi securitatea regională

Parteneriatul pentru Pace între Republica Moldova şi NATO "a contribuit la un mediu mai sigur pentru cetăţeni, la întărirea capacităţilor de apărare ale armatei şi la rezilienţa societăţii noastre în ansamblu", a declarat marţi preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în cadrul unei vizite la cartierul general al Alianţei Nord-Atlantice, unde a reafirmat angajamentul Chişinăului pentru pacea şi securitatea regională. În cadrul vizitei, şefa statului a avut o întrevedere cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, se arată într-un comunicat de presă al preşedinţiei de la Chişinău. Discuţiile s-au concentrat pe securitatea regională, ameninţările hibride - inclusiv interferenţa în alegeri şi corupţia electorală - şi pe necesitatea unor acţiuni comune pentru protejarea democraţiilor din regiune. Adresându-se Consiliului Nord-Atlantic (NAC), principala structură decizională a NATO, formată din reprezentanţii celor 32 de state membre, preşedinta Maia Sandu a subliniat eforturile Republicii Moldova de a menţine pacea şi stabilitatea cu un război la graniţă şi de a-şi consolida rezilienţa în faţa ameninţărilor hibride. Şefa statului a atras atenţia asupra tacticilor de interferenţă externă în procesele democratice, precum finanţarea ilicită a partidelor şi manipularea informaţiilor, care subminează democraţia şi încrederea cetăţenilor. Preşedinta a evidenţiat şi importanţa cooperării internaţionale pentru apărarea democraţiilor în lume şi promovarea păcii. Vizita la cartierul general al NATO subliniază angajamentul Republicii Moldova de a coopera cu ţările partenere pentru a asigura securitatea cetăţenilor, de a proteja procesele democratice în ţara noastră şi de a consolida rolul său ca partener de încredere în securitatea regională, se mai precizează în comunicat.

Premierul Ciucă - întrevedere cu preşedintele Confederaţiei Elveţiene. Discuţiile au vizat cooperarea în plan multilateral şi situaţia de securitate

Prim-ministrul Nicolae Ciucă a avut luni, la Palatul Victoria, o întrevedere cu preşedintele Confederaţiei Elveţiene, Ignazio Cassis, aflat în vizită oficială în România, principalele teme abordate în cadrul discuţiilor fiind aprofundarea cooperării bilaterale, cadrul relaţiilor dintre UE şi Confederaţia Elveţiană, evaluarea situaţiei de securitate de pe frontul estic, sprijinul pentru Ucraina şi Republica Moldova, precum şi cooperarea româno-elveţiană în plan multilateral.

Ultima Oră

Cele mai citite