Culturi în pericol în sudul țării, din cauza secetei. Pământul e atât de tare încât nu se pot face însămânțări

După o iarnă cu puțină zăpadă și o primăvară cu prea puține ploi, în sudul țării fermierii au deja probleme serioase din cauza secetei. Pământul este foarte tare și aproape imposibil de pregătit pentru însămânțarea culturilor de primăvară. Fermierii se tem că acolo unde au reușit să însămânțeze nu va răsări nimic, dacă nu plouă.

Cum e viața în satele unde au secat fântânile: Oamenii se duc cu căruța până la cel mai apropiat izvor, își vând animalele și nu se mai spală

Nu mai plouă de luni bune, iar fântânile seacă una după alta. Oamenii sunt disperaţi și îşi vând chiar și animalele, pentru că nu mai au ce să le dea să bea. Cea mai gravă situație este în Moldova, dar sunt afectate și multe comune din Oltenia. Sunt şi peste 200 de localitaţi în ţară care au reţea de apă, însă unde companiile furnizoare au fost nevoite să impună restricţii.

Ultima Oră

Cele mai citite