Cozi imense la benzinării, după ce carburanţii s-au scumpit brusc. Reacţia oamenilor, amplificată de postările de pe reţelele de socializare

A fost haos aseară, până noaptea târziu, în benzinăriile din ţară. Românii au format cozi uriaşe, la fel ca pe vremea lui Ceauşescu. Doar motivele au fost altele. Speriaţi de creşterea preţurilor, şoferii au umplut rezervoarele maşinilor, dar şi orice alte recipiente pe care le-au avut la îndemână. Totul a pornit de la o benzinărie din Beiuş, unde litrul de benzină a depăşit, ieri, 11 lei. Isteria s-a rostogolit apoi pe reţelele de socializare. Autorităţile au dat permanent asigurări că sunt stocuri suficiente de carburanţi şi că nu este niciun motiv de panică.

Premierul s-a întâlnit cu miniştrii Energiei şi Economiei, cu şefii ANAF, ANPC şi al Consiliului Concurenţei: Nu voi permite nimănui să încerce să destabilizeze economia și viața cetățenilor

Premierul Nicolae Ciucă s-a întâlnit, joi dimineaţa, cu ministrul Energiei, Virgil Popescu, şi ministrul Economiei, Florin Spătaru. La şedinţa de la Palatul Victoria, au poarticipat, de asemenea, preşedintele ANPC, Horia Miron Constantinescu, preşedintele Consiliului Concurenţei, Bogdan Chiriţoiu, şi preşedintele ANAF, Mirela Călugăreanu, a informat Biroul de presă al Guvernului. După ședință, premierul Nicolae Ciucă a făcut declarații.

Ministrul Energiei, la Tema Zilei: Oamenii să nu stea la coadă, să plece acasă, nu va sări prețul benzinei și motorinei peste noapte! Creșterea prețului la un anume lanț și rostogolirea informației - e un război hibrid

"Lanțul de benzinării Mol a mărit prețul la carburanți, dar, din discuțiile cu Rompetrol și cu OMV Petrom, nu vom asista peste noapte la scumpiri. Oamenii să se ducă acasă, să nu stea la cozi la benzinării!" - a declarat miercuri seara Virgil Popescu, la TVR, la Tema Zilei. Știre în curs de actualizare.

Preţul ţiţeiului, la cel mai ridicat nivel din 2018

Preţul ţiţeiului a urcat joi pentru a doua zi, ajungând la cel mai ridicat nivel din ultimii peste doi ani, după scăderea peste aşteptări a stocurilor în SUA, ceea ce confirmă perspectivele privind cererea robustă de combustibil, transmite Reuters, preluată de Agerpres.

Motorina a atins 5 lei pe litru la pompă, benzina se apropie de acest prag. Analist economic: La raft regăsim întotdeauna cheltuielile de transport, în jur de 5%

Combustibilii se scumpesc din nou. Motorina a atins pragul psihologic de 5 lei pe litru la pompă, iar benzina se apropie de acest prag. Potrivit analiștilor economici, sunt două cauze ale scumpirilor: majorarea accizei de către guvern la începutul anului și creșterea cotațiilor barilului de petrol la bursele mondiale.

Carburanţii s-au scumpit înainte de Paşte. Prețul motorinei standard a depășit 6 lei litrul

Carburanții se tot scumpesc de la începutul anului. În multe benzinării, prețul motorinei standard a depășit pragul de 6 lei pe litru, așa că transportatorii anunță deja că scumpesc serviciile. Cei care vor plăti la final sunt clienții, prin prețuri mai mari în magazine. Scumpirea în cazul benzinei este chiar mai mare: 75 de bani față de finalul anului trecut.

Benzina s-a scumpit din nou în prima parte a lunii august. Prețul mediu a crescut cu 7 bani pe litru

Benzina s-a scumpit din nou în prima parte din august după ce luna trecută preţul scăzuse, odată cu cotaţia petrolului pe pieţele internaţionale. În două săptămâni preţul benzinei a urcat cu 7 bani pe litru, în timp ce motorina s-a scumpit cu 4 bani. Analiştii spun că trebuie să ne aşteptăm la variaţii de preţ de până la 10% şi în următoarele luni.

Ultima Oră

Cele mai citite