Casa copilăriei lui Brâncuşi, o ruină. Autorităţile nu s-au implicat până acum, dar sunt şanse să o preia
Situaţie controversată legată de casa în care s-a născut şi a trăit Constantin Brâncuşi la Hobiţa. Există o casa memoriala Brâncuşi refăcută, folosită în circuitul turistic şi administrată de autorităţi, dar şi o casă reala, în care a şi locuit marele sculptor şi care este abandonată, ruinată şi fără perspectiva valorificării. Pentru a o salva, nici autorităţile, nici moştenitorii nu fac absolut nimic de zeci de ani.
15 October 2018, 12:48