Elevii reiau cursurile pe 8 noiembrie, a anunţat ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, luni, într-o declaraţie de presă. Ministrul a mai spus că de săptămâna viitoare vor fi distribuite în școli testele de saliva.
Direcţia de Sănătate Publică Vâlcea a început să distribuie teste rapide pentru depistarea virusului COVID -19 în toate unităţile de învăţământ care au cabinete medicale. Vor fi testaţi elevii şi profesorii care prezintă simptome specifice virusului COVID 19. Testarea se va face însă doar în anumite condiţii, anunţă autorităţile.