şcoală
Învaţă carte în condiţii greu de imaginat, într-o clădire care stă să se dărâme. Cei 300 de elevi şi copii de grădiniţă dintr-un sat sucevean au la dispoziţie numai câteva clase, aşa că vin la ore în trei schimburi. Toaletele sunt în curte, dar nu pot fi folosite. Între timp, la numai câţiva metri, clădirea unei noi şcoli, construită cu bani europeni, zace nefolosită.
Ministrul Educației: Metodologiile pentru avizarea auxiliarelor didactice au fost aprobate și trimise la Monitorul Oficial
După ce a lansat în dezbatere publică legea manualului școlar, ministrul Educației dă și explicații. A discutat astăzi cu reprezentanții părinților. Și a declarat că toate manualele vor fi tipărite doar la Editura Didactică și Pedagogică.
Psihologul Cristina Tohăneanu: Trebuie să integrăm mijloacele tehnice, să fie niște resurse, nu piedici în calea învățării elevilor
Psihologul Cristina Tohăneanu, care a fondat o platforma prin care copiii pot învăța matematica de acasă pe Internet, a explicat la 1 Matinal de ce este important să integrăm mijloacele tehnice în modul de învățare al elevilor. Dacă școala rămâne cantonată în mijloacele acestea tradiționale, normal că lipsește motivația copilului. Copilul are de ales între ce oferă tableta și ce oferă școala, explică psihologul.
Deputaţii au respins propunerea de majorare la 200 de lei a alocaţiei de stat pentru copii
Camera Deputaţilor a respins, marți, pronunerea PNL de majorare la 200 de lei a alocaţiei de stat pentru copii. Ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a admis că indemizaţia actuală este insuficientă și în acest sens a pregătit în programul de guvernare "alte lucruri".
Elevii din comuna vasluiană Gherghești învaţă în module pentru sinistraţi. Școala veche e atât de dărăpănată, încât riscă să cadă
Şcoală şi grădiniţă în containere. Copiii dintr-un sat vasluian învaţă în module folosite, de obicei, pentru sinistraţi. Şcoala veche stă să se dărâme, iar banii pentru o clădire nouă nu au mai fost alocaţi de şapte ani.
Sute de copii și-au prelungit vacanța de vară, la mare, și au lipsit în prima zi de școală
Sute de copii din România au lipsit luni de la festivitățile de deschidere a noului an şcolar pentru că şi-au prelungit vacanța de vară. Pregătirea ghiozdanului şi emoțiile unui nou început au fost înlocuite cu relaxarea pe malul mării. Părinții sunt de părere că cei mici nu vor pierde prea multă materie în prima săptămână.
A început noul an școlar. Klaus Iohannis: "Legea educației trebuie să înceteze să mai fie un puzzle ale cărui piese se schimbă continuu"
Vacanța mare s-a încheiat. A început noul an școlar cu câteva schimbări. De astăzi sună clopoțelul pentru 2,3 milioane de copii. Emoțiile sunt și mai mari pentru 165.000 de boboci, care intră în clasa pregătitoare. 35 de săptămâni de școală îi așteaptă pe elevi.
Multe școli nu au avize, la început de an școlar. Unele grădinițe amână deschiderea cu o săptămână
Elevii sunt pregătiţi pentru noul an şcolar, care începe mâine, în schimb şcolile... nu prea. Multe din ele nu au avizele necesare şi dotări decente. Şi totuşi, nu mereu sistemul e de vină. Pe principiul omul sfinţeşte locul, azi am găsit la treabă un director care a lucrat toată ziua cot la cot cu muncitorii. Nu are multe să le ofere copiilor, dar a vrut ca măcar să nu-i primească mâine într-un şantier.
Temele de vacanţă, interzise de lege. Psihologii cred ca elevilor le este încălcat dreptul la timp liber
Luni începe noul an școlar şi elevii din clasele primare şi gimnaziale se întorc cu temele de vacanţă în ghiozdan. Mulţi dintre ei se plâng că au primit prea multe teme şi nu au avut timp să le facă sau că nu au avut timp de joacă. Blamate de elevi, dorite mai mult de părinţi şi profesori, temele de vacanţă, mai ales la clasele primare şi gimnaziale, sunt interzise de lege, pentru că încalcă dreptul la odihnă al copiilor.

