Declin pe piața imobiliară. Vânzările de apartamente și case au scăzut

Piaţa imobiliară din România a îngheţat din cauza inflației şi a dobânzilor tot mai mari. Numărul apartamentelor şi a caselor care au fost vândute anul acesta a scăzut cu peste 20% față de aceeași perioadă a anului trecut. Oamenii spun că vor amâna să cumpere locuințe până când ratele și prețurile se vor stabiliza.

Inflaţia a atins un nou record: 15,9% în luna septembrie. Gazele, zahărul, uleiul și cartofii s-au scumpit cel mai mult. Cabat: Se creează o spirală inflaționistă și cresc prețurile și în zone în care nu ar trebui

Traiul românilor e din ce în ce mai scump. Inflaţia a atins un nou record și a urcat în septembrie la 15,9%, de la 15,36%, cât era în luna august, arată datele Institutului Naţional de Statistică. Asta face ca puterea de cumpărare a românilor să scadă.

Premierul Florin Cîţu, despre contractele firmelor cu statul: De acum încolo să ținem cont atât de creșterile, cât și de scăderile prețurilor

Cum facturile la curent au crescut din cauza liberalizării pieţei de energie, iar preţurile la materiale de construcţii au explodat odată cu pandemia de coronavirus, multe firme au cerut sprijin de la stat fiindcă le-au crescut cheltuielile, iar lucrările la proiecte de interes public ajung să bată pasul pe loc.

Ultima Oră

Cele mai citite