EXCLUSIV. 126 de localități din România au fost abandonate. Depopularea masivă este o problemă pentru țara noastră

În România sunt 126 de localităţi care au fost abandonate. Acestea au cod poştal şi există, în continuare, în evidenţele administrative. Autorităţile se tem că, din cauza depopulării masive, după recensământul de anul viitor vor constata că numărul aşezărilor părăsite este, de fapt, mult mai mare. Ba chiar vom ajunge să vorbim de mici oraşe pustiite pentru că anual emigrează peste 200.000 de români. Adică populaţia unui oraş precum Brăila.

România este în topul exodului mondial. Sate întregi părăsite sau în care mai locuiesc doar câțiva bătrâni agățați de speranța că își vor revedea copiii

Tot mai mulți tineri români abia dacă mai vor să audă de țara în care s-au născut. Își fac bagajele și pleacă peste hotare să muncească, atrași de salariile mai mari. În urmă, însă, rămâne o statistică dureroasă: sate întregi părăsite în totalitate sau în care mai locuiesc doar câțiva bătrâni agățați de speranța că poate luna viitoare, de sărbători își vor revedea copiii.

Ultima Oră

Cele mai citite