Este perioada când, după cel mai lung post, cei mai mulţi dintre noi fac abuz de mâncare. Fapt fără precedent, anul acesta, din motive bine ştiute, nu vom putea merge la biserică de Înălţarea Domnului, vom sta acasă alături de membrii familiei.
Milioane de români au fost aseară să ia lumină. Fie la mănăstiri, fie în biserica din cartier, cei mai mulţi dintre ei au rămas să asculte şi slujba Învierii Mântuitorului şi să sfinţească bucatele pentru masa din prima zi de Paşti.
83% dintre români petrec sărbătorile pascale acasă, în familie, tot atâția spunând că merg la biserică în noaptea de Înviere, arată un studiu citat de Mediafax.