Voluntari în combinezoane au împărțit ramuri de salcie emoriașilor

Duminica Floriilor a fost sărbătorită de credincioşi acasă. Bisericile au fost fără enoriaşi, dar ramurile de salcie au fost sfinţite de preoţi aşa cum este tradiţia. Apoi, împreună cu voluntari, crenguţele au fost împărţite celor care vor să le pună la icoane peste an pentru a le feri casele de rele. Astfel, preoții cu ajutorul voluntarilor, îndulcesc puțin calea spre normalitate.

Bijuteriile din flori, un dar elegant

Fiecare floare are o poveste care merită dată mai departe. Şi cum weekendul acesta în centrul atenţiei sunt doamnele şi domnişoarele care poartă nume de flori, vă dăm o sugestie.

Militarii din Kandahar, mesaj de Florii pentru cei de acasă

În deşertul Afganistanului cresc trandafiri plantaţi de militarii români aflaţi la baza din Kandahar. Au înflorit de curând şi sunt o oază de linişte într-un loc măcinat de lupte. Duminică, în zi de sărbătoare, militarii au avut parte de o slujbă românească, la 4 mii de kilometri de ţară. Au transmis mesaje pentru cei dragi, care îi aşteaptă acasă.

Atentate împotriva creștinilor din Egipt. Peste 130 de victime în urma a două explozii în orașele Tanta și Alexandria

Duminica Floriilor a fost însângerată în Egipt. Două atentate cu bombă au avut loc la o distanţă de numai câteva ore, la biserici unde se adunaseră creştini copţi. 36 de oameni au fost ucişi şi peste 100, răniţi. Ambele atacuri au fost revendicate de gruparea teroristă Stat Islamic. De la Vatican, Papa a condamnat masacrele chiar în cuvântarea ţinută după slujba de Florii.

Ultima Oră

Cele mai citite