Samothraki
În această după amiază au fost aduși de pe insula Samothraki ultimii turiști rămași acolo de aproape o săptămână, din cauze încă neclare, care au dus la sistarea traficului feriboturilor. După ce au cerut disperați ajutor autorităților române, consulul nostru la Salonic a mers în portul Alexandropolis să îi ajute. Oamenii povestesc despre cozile și haosul de la îmbarcare.
Situația celor 150 de turiști blocați pe insula Samothraki este în continuare incertă. Miercuri este posibil un transport maritim în cazul lor
Cei 150 de turiști români blocați, de trei zile, pe insula grecească Samothraki, pentru că feribotul care trebuia să-i aducă acasă s-a defectat, speră ca mâine să poată pleca. O parte dintre turişti au fost cazaţi într-o sală de sport, alţii au dormit în maşinile aşezate la coadă în aşteptarea unui feribot salvator.

