Salariile românilor intră la apă. Scădere pentru a doua lună consecutiv: efectul reformei fiscale și al inflației

Veniturile românilor au intrat la apă. Pentru a doua lună consecutiv, salariul mediu net, la nivel naţional, a scăzut. Este efectul reformei fiscale, care pune presiune pe bugetele companiilor, spun economiştii. Nici în perioada următoare lucrurile nu se vor schimba în bine, cred specialiştii, mai ales că economia dă semne de recesiune.

Salariile medii nete din România au fost mai mici cu 1,1% în august. IT-iștii câștigă cel mai mult, muncitorii din domeniul textil primesc cel mai puțin

Câştigul salarial mediu net pe economie s-a situat în august la 3.933 de lei, în scădere cu 42 de lei, respectiv 1,1%, raportat la luna precedentă, potrivit datelor publicate de Institutul Naţional de Statistică. Sumele cele mai mari se mențin în activităţile de servicii în tehnologia informaţiei (inclusiv activităţi de servicii informatice) - 9.395 lei. Cele mai mici salarii sunt în domeniul fabricării articolelor de îmbrăcăminte - 2.214 lei.

Câştigul salarial mediu net a accelerat în septembrie cu 13,1%, până la 2.688 lei

Câştigul salarial mediu net a crescut în septembrie, nominal, cu 13,1%, faţă de aceeaşi lună a anului trecut, la 2.688 lei, ritm accelerat faţă de luna precedentă, arată datele Institutului Național de Statistică, citate de News.ro. Creşterea reală, în raport cu evoluţia preţurilor de consum, a fost de 7,7%, potrivit INS.

Ultima Oră

Cele mai citite