Segmentul rusesc al ISS este prea învechit pentru a asigura funcţionarea staţiei, potrivit Roscomos. Moscova vizează construirea unei staţii orbitale proprii

Agenţia spaţială rusă Roscosmos a anunţat vineri că segmentul său din cadrul Staţiei Spaţiale Internaţionale (ISS) este prea învechit pentru a asigura continuarea exploatării sale, Moscova mizând pe construirea unei staţii orbitale proprii în pofida dificultăţilor recente cu care s-a confruntat industria spaţială rusă, informează AFP.

Sonda rusească Luna-25 s-a prăbuşit pe Lună

Luna-25, prima sondă lansată de Rusia spre Lună după 1976, s-a prăbuşit pe Lună în urma unui incident produs sâmbătă în timpul unei manevre prealabile aselenizării planificate pentru luni, a anunţat duminică agenţia spaţială Roscosmos, citată de France Presse.

Agenţia spaţială rusă (Roscosmos): Echipajul rămas blocat pe Staţia Spaţială Internaţională va reveni pe Terra în septembrie

Agenţia spaţială rusă (Roscosmos) a anunţat marţi că revenirea pe Pământ a unui astronaut american şi a doi cosmonauţi ruşi care au rămas blocaţi pe Staţia Spaţială Internaţională (ISS) din cauza unei scurgeri a fost programată în luna septembrie, la un an după trimiterea lor în spaţiu, informează AFP și Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite