Relaţiile dintre România şi Egipt nu au fost niciodată mai bune. E declaraţia premierului Nicolae Ciucă la Forumul de Afaceri de la Cairo, unde a mers în vizita de lucru. Şeful guvernului a invitat companiile egiptene să investească în România, care va beneficia în curând şi de avantajele aderării la OECD. Potrivit premierului egiptean, comerţul bilateral dintre cele două ţări a depăşit un miliard de dolari.
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, miercuri, o vizită de stat în Republica Arabă Egipt, la invitaţia omologului său, Abdel Fattah El-Sisi, anunță Administraţia Prezidenţială.