Din 23 februarie s-au întors în ţară 1.279.000 de cetăţeni români, a precizat prim-ministrul Ludovic Orban, luni, într-o conferinţă de presă susținută la Palatul Victoria. TVR 1 a transmis în direct.
Peste 9.000 de români şi străini au intrat în ţară sâmbătă, cu maşina, înainte de Florii, a anunțat Poliția de Frontieră. Toţi cei care intră în ţară sunt preluaţi de epidemiologi, apoi escortaţi de maşini de poliţie către locul de carantină sau izolare.
Autoritățle române au transmis sâmbătă un apel diasporei să nu vină acasă de Paști. De sâmbătă, toți cei care vor ajunge în România vor fi plasați automat în carantină.
S-au aglomerat din nou punctele de frontieră din vestul țării. Sunt acolo zeci de autocare cu români veniți mai ales din Germania, Spania sau Marea Britanie. Toți trebuie luați în evidență și consultați de medici înainte de a putea intra în țară.