12 cetăţeni români şi membrii lor de familie au fost evacuați din Fâşia Gaza în Egipt, miercuri, prin punctul de frontieră Rafah, anunță Ministerul Afacerilor Externe.
17 persoane, cetățeni români și membri de familie ai acestora, au ieșit marți din Fâșia Gaza prin punctul de frontieră Rafah (Republica Arabă Egipt) și se află pe teritoriul egiptean, în drum spre Cairo, anunță MAE.
Ministerul Afacerilor Externe a informat că 41 de cetăţeni români şi membri de familie ai acestora au ieşit din Fâşia Gaza prin punctul de frontieră Rafah (Republica Arabă Egipt) şi se află pe teritoriul egiptean, în drum spre Cairo.
Se fac în continuare eforturi pentru aducerea în țară a celor peste 250 de persoane cu cetățenie româno-palestiniană din Fâșia Gaza, a afirmat premierul Marcel Ciolacu. Șeful executivului a precizat că a fost în permanență în contact cu ministrul de Externe, Luminița Odobescu, pentru a rezolva această criză. Ciolacu a mai spus că repatrierea se negociază alături de Statele Unite ale Americii, Franța sau Germania, țări care au și ele cetățeni prinși în Fâșia Gaza, și că situația nu este ușor de gestionat.
40 de familii de români, cu zeci de copii, prinși în mijlocul conflictului, au cerut de urgență ajutor pentru a putea părăși Fâșia Gaza. La punctul de trecere a frontierei cu Egiptul, Rafah, oamenii așteaptă cu disperare să li se permită trecerea.
Sute de mii de oameni disperaţi încearcă să plece din Fâșia Gaza înainte de aşa numita invazie terestră anunţată de Israel. Mulţi au pornit prin deşert, sub focurile Hamas, în încercarea de a ajunge în Egipt, prin punctul de trece de la Rafah, singura poartă de scăpare din calvar. 240 de români au cerut ajutorul pentru a fi evacuați din Fâșia Gaza, iar autoritățile române sunt în permanentă legătură cu ei.
200 de români care locuiesc în Fâșia Gaza cer ajutor autorităților de la București. Ambasadele române din regiune fac toate eforturile posibile pentru a organiza extragerea lor în condiții de siguranță și în cel mai scurt timp.