Dorin Cioabă, regele autointitulat al romilor, susține că procesul va fi unul internațional, iar Biserica trebuie să răspundă pentru perioada în care ar fi contribuit la sclavia romilor din România. Acesta vrea, de asemenea, ca instituţia să-şi ceară şi scuze public față de această etnie. Reprezentanţii Patriarhiei Române spun că intenţia nu are nicio justificare reală.